ENDODONCJA

ENDODONCJA

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnie miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba za pomocą materiału stomatologicznego. Leczenie kanałowe zębów stosuje się kiedy miazga zęba (potocznie nazywana nerwem) jest zainfekowana i występuje jej stan zapalny.Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli ząb:

 • zmienia kolor na ciemniejszy, inny niż pozostałe, zdrowe zęby,
 • jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk,
 • jest pęknięty lub złamany,
 • na dziąśle koło zęba pojawia się pęcherzyk, z którego sączy się ropa.

Leczenie endodontyczne jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu, zatem nie należy obawiać się bólu. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia korzystamy z wysokiej jakości sprzętu endometrycznego (umożliwiającego dokładny pomiar długości kanału), wykonujemy RVG na każdym etapie leczenia, stosujemy sprawdzone techniki opracowania i wypełniania kanałów, używamy tylko biokompatybilnych materiałów.

Całość leczenia endodontycznego wykonujemy w koferdamie, który umożliwia odizolowanie leczonego zęba od środowiska jamy ustnej. Zabezpiecza to nie tylko ząb przed dostępem bakterii, ale również jamę ustną przed dostępem środków wykorzystywanych do leczenia. Koferdam jest narzędziem, które przez specjalistów zostało uznane za krok milowy endodoncji.

W gabinecie do leczenia endodontycznego wykorzystujemy mikroskop zabiegowy, dzięki któremu możemy wykonać naszą pracę bardzo dokładnie. Narzędzia rotacyjne stosowane do opracowywania systemu kanałowego, techniki pomiaru endometrami, metody wypełniania gorącą butaperką, pozwalają nie tylko efektywniej oczyszczać kanały zębowe, ale przede wszystkim skracają leczenie do jednej wizyty.

W gabinecie stosujemy zasadę unifikacji, co oznacza, że cena leczenia ustalana jest w oparciu o typ zęba a nie liczbę kanałów. Dzięki temu pacjent płaci za efekt całkowitego wyleczenia zęba.

Leczenie endodontyczne, aby było skuteczne i trwałe, wymaga szczelnej rekonstrukcji bądź odbudowy protetycznej stanowiących całość leczenia.

 Wykonujemy:

 • odnajdywanie ujść kanałowych
 • udrażnianie kanałów
 • usuwanie złamanych narzędzi
 • reendo (ponowne leczenie kanałowe)
 • zamykanie perforacji
 • zabiegi rewaskularyzacji
 • mikrochirurgię endodontyczną

Usuwamy wkłady koronowo-korzeniowe oraz posty endodontyczne

W razie konieczności wykonujemy posiewy bakteryjne i indywidualnie dobieramy preparaty endodontyczne. Często podejmujemy się leczenia o niskim prawdopodobieństwie sukcesu, jeśli pacjent tego oczekuje i rozumie ewentualny bilans zysków i strat.


PROFILAKTYKA
Profilaktyka
STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
Stomatologia zachowawcza
PROTETYKA
Protetyka
WYBIELANIE NAKŁADOWE
Wybielanie nakładowe
CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
Chirurgia stomatologiczna